کدام کولر گازی ها قبض برق مشترکان جنوبی را میلیونی می کند؟

ژیوار

استفاده از کولر گازی در مناطقی مانند تهران که نسبت به سایر مناطق، آب‌وهوایی معتدل و غیرشرجی دارند به‌خاطر مصرف بسیار بیشتر برق توجیه‌پذیر نیست و به سرسام‌آور شدن قبض برق می‌انجامد؛ اما در استان‌های گرمسیری و جنوبی کشور به‌خاطر گرما و رطوبت بالای هوا گریزی از کولر گازی وجود ندارد. با این‌حال برای مدیریت صحیح و بهینه مصرف لازم است نکاتی را در هنگام خرید و استفاده از کولر گازی رعایت کرد.

به گزارش کاماپرس، در محاسبه پلکانی هزینه برق، مصرف تا سقف تعیین شده – که برای هر ناحیه متفاوت است- با تعرفه عادی در قبض برق لحاظ می‌شود و مقادیر بیش از آن، در بازه‌های مختلف با ضریبی بیش از 1 محاسبه خواهد شد. این سقف تعیین‌شده که به آن الگوی مصرف می‌گویند در ماه‌های گرم به مقداری بالاتر از مقدار مجاز در فصول سرد می‌رسد اما درنهایت علی‌رغم این افزایش سقف مجاز، استفاده زیاد از وسایل سرمایشی به صدور قبض‌های نجومی برای مشترکان می‌انجامد.

به‌طور کلی شهرهای کشور از نظر تعرفه برق در 5 دسته قرار می‌گیرند که 4 دسته از آن، اقالیم گرمسیر هستند و 1 دسته منطقه معتدل یا عادی است که این دسته آخر درحدود 80 درصد شهرهای کشور را دربرمی‌گیرد. هزینه مصرف برق برای مشترکان ساکن اقلیم عادی در ماه‌های گرم، تا 300 کیلووات‌ساعت با نرخ تعرفه عادی محاسبه می‌شود و تعرفه مقادیر بیش از آن به‌صورت پلکانی افزایش می‌یابد. این عدد برای اقلیم‌های گرمسیر بیشتر است و به‌ترتیب برای مناطق گرمسیر 1 تا 4، به 2500، 1500، 600 و 450 کیلووات‌ساعت می‌رسد.

این به این معنا است که از نظر وزارت نیرو ساکنان مناطق گرمسیر، مجاز به استفاده از کولر گازی هستند. با وجود این رعایت نکات لازم در خرید و استفاده از کولر گازی ضمن این‌که مانع خروج مصرف از بازه مجاز و پرداخت هزینه اضافه می‌شود، می‌تواند با کاهش برق مصرفی نسبت به گذشته، فرصت برخورداری از جوایز وزارت نیرو را نیز برای مشترکان کم‌مصرف فراهم کند.

دریان سفر امید

بیشتر بخوانید:

چگونه مصرف برق کولر گازی را پایین بیاوریم؟

برای کاهش مصرف برق کولر گازی باید از زمان خرید آن برنامه‌ریزی کرد و نکاتی مانند برچسب انرژی دستگاه یا مجهز بودن کولر به اینورتر را مد نظر داشت. پس از خرید و در هنگام استفاده نیز برای بهینه کردن مصرف می‌توان از موارد زیر کمک گرفت:

  • تعویض دوره‌ای فیلترهای کولر گازی در فواصل کوتاه 1 تا 3 ماهه از پایین آمدن راندمان دستگاه، فشار به قطعات داخلی و یخ‌زدگی داخل آن جلوگیری می‌کند.
  • محل نصب کولر گازی در منزل، اهمیت زیادی دارد؛ کولر باید در محلی دور از تابش مستقیم آفتاب و یا با فاصله از وسایل گرمازای موجود در خانه باشد.
  • با رعایت مواردی مانند تعویض لامپ‌های رشته‌ای و کم‌مصرف با لامپ LED از تولید گرمای اضافه در خانه، و فشار زیاد به وسایل سرمایشی جلوگیری می‌شود.
  • لازم است به‌طور منظم نسبت به سرویس کردن کولر گازی اقدام شود.
  • دمای استراحتی که ترموستات کولر روی آن تنظیم می‌شود چندان پایین نباشد. دمای 23 درجه سلسیوس به بالا عدد مناسبی است.
  • عایق‌کاری در، پنجره و دیوارها را فراموش نکنید.
  • اگرچه تعویض کولرهای قدیمی با رده انرژی پایین، با کولرهای جدیدتر و کارآمدتر هزینه‌بر است اما این هزینه در قبض برق جبران خواهد شد.

کولر مناسب برای شهرهای جنوبی چه ویژگی‌هایی دارد

برای انتخاب کولر مناسب نکاتی را باید مد نظر داشت که بعضی از آن‌ها برای مشترکان ساکن تمام مناطق صادق است. برای مثال مجهز بودن کولر گازی به فناوری اینورتر مصرف دستگاه را درحدود 30 الی 60 درصد پایین می‌آورد. استفاده از گاز مبرد R410 در کولر، انتخاب فیلتر مناسب و… از این موارد هستند. اما بعضی از نکات به آب‌وهوای شهر محل سکونت وابسته است. برای افراد ساکن استان‌های جنوبی توجه به موارد زیر در هنگام خرید کولر لازم است:

1- به ظرفیت دستگاه توجه کنید

ظرفیت کولر گازی با واحد BTU سنجیده می‌شود که از حاصل‌ضرب مساحت اتاق در ضریب BTU به دست می‌آید. ویژگی‌های اقلیمی محل زندگی تأثیر خود را در این ضریب نشان می‌دهند. ضریب مذکور در مناطق گرمسیری عددی بین 500 تا 600 است. بنابراین برای تعیین ظرفیت مناسب برای کولر گازی باید متراژ اتاق را در میانگین این اعداد ضرب کنید.

2- کمپرسور دستگاه باید مناسب شرایط اقلیمی محل سکونت باشد

کمپرسور درواقع همان موتور کولر گازی است که به‌منزله قلب دستگاه است. کمپرسورها در 3 نوع پیستونی، روتاری و اسکرال ساخته شده‌اند. نوع اول به‌خاطر سروصدا و مصرف برق بالا برای هیچ اقلیمی توصیه نمی‌شود. برای ساکنان مناطق جنوبی بهترین نوع کمپرسور، نوع اسکرال است. اگرچه این کمپرسورها قیمت بالاتری دارند و هزینه تعمیر آن‌ها نیز بیشتر است اما نسبت به 2 نوع دیگر سروصدای کمتری تولید می‌کنند و بازدهی آن‌ها نیز بالاتر است.

3- کلاس آب‌وهوایی کولر را مدنظر داشته باشید

میزان سازگاری دستگاه با شرایط آب‌وهوایی محلی که در آن استفاده می‌شود در شاخصی به‌نام کلاس آب‌وهوایی منعکس شده‌است. این شاخص نشان‌دهنده مواردی است که در هنگام تولید دستگاه مدنظر سازندگان آن بوده و برای کارکرد کولر با حداکثر بازده و کمینه مصرف برق لازم است. انواع کولر گازی را از نظر کلاس آب‌وهوایی می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

انتهای پیام

مرتبط با : توانیر
نهال گشت
روکش مارال
تهران آهن
آژانس هرمس 724
سبیت
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز