پژو 206 و تیبا با مجوز شورای رقابت چقدر گران می‌شوند؟

خودروهای دو کارخانه بزرگ خودروسازی کشور مجوز افزایش قیمت بیش از 8 درصدی را از شورای رقابت گرفتند اما این افزایش قیمت برای همه محصولات به صورت یکسان اجرا نمی شود بلکه میانگین گرانی حدود 8 درصد خواهد بود و برای مثال ممکن است پژو 206 تیپ دو 5 درصد گران شود و پژو پارس 12 درصد.

به گزارش کاماپرس، تصمیم اخیر شورای رقابت مبنی بر افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا غروب روز دوشنبه و پیش از روز تعطیل اعلام شد اما بلوای این مصوبه و نگرانی مردم از گران شدن خودرو را کامنت ها و پست های فضای مجازی می شد به خوبی حس کرد. این مصوبه امروز اثر خود را در بازار خودرو هم نشان خواهد داد.

یک سوال بزرگ در برابر مصوبه شورای رقابت

این که چرا شورای رقابت درست در زمانی که بازار در حال تخلیه حباب بود و قیمت خودروهای داخلی و وارداتی رو به کاهش گذاشته بود با چنین مصوبه ای تنش دیگری در بازار ایجاد می کند، جای سوال است. بسیاری از متقاضیان با خوش بینی به روند کاهش قیمت خودرو در هفته های اخیر می نگریستند و امیدوار بودند خودروهایی مثل پژو 206 تیپ دو و حتی پژو پارس را بتوان در روزها و هفته های آتی به قیمت ارزان تری خریداری کنند اما مصوبه جنجالی شورای رقابت این امید را کمرنگ کرد.

ابهام در میزان افزایش قیمت هر محصول ایران خودرو و سایپا

اجاره خودرو در تهران

روزنامه هفت صبح در گزارشی به موضوع مصوبه شورای رقابت پرداخته و نوشته است؛حالا با مصوبه جدید قیمت خودروهای داخلی چند می شود؟ هنوز به طور دقیق اعلام نشده که چه خودرویی چند درصد اضافه می شود و فقط به طور میانگین گفتند محصولات سایپا 8.9 درصد و محصولات ایران خودر 8/2درصد. بنابراین ممکن است قیمت یک محصول 20درصد و قیمت محصول دیگری 5درصد افزوده شود.

هفت صبح در ادامه نوشته است؛ با این حال یك تخمین نسبی اگر داشته باشیم قیمت پژو 206 تیپ دو که الان در کارخانه حدود 111 میلیون تومان است با 9میلیون تومان افزایش به 120 میلیون تومان می رسد. قیمت مدل 1400 پژو 206 در بازار الان حدود 197میلیون تومان است. یا از محصولات سایپا تیبا دو را مثال بزنیم که از حدود 95/5 میلیون تومان فعلی با 8.5 میلیون تومان افزایش به به 104 میلیون تومان می رسد که هنوز با قیمت 130 میلیون تومانی بازار آزاد تفاوت فاحشی دارد. بنابراین با توجه به شکاف قیمتی کارخانه و بازار و جو روانی کاهشی این روزها بعید است افزایش قیمت های اخیر تاثیری روی بازار آزاد داشته باشد.

اخبار مهم و مرتبط را بخوانید:

قیمت کارخانه و بازار به هم نزدیک می شود

هفت صبح روی خوش بینانه سکه را هم این گونه نوشته است؛ یک تحلیل این است که در هفته های پیش رو با گشایش های اقتصادی و افزایش تیراژ کارخانه ها و ریزش دلار قیمت کارخانه و بازار آزاد به هم نزدیک می شود و البته باز شدن امکان ثبت سفارش خودروهای خارجی در آینده نزدیک بازار این خودروها را دستخوش تحولات مثبتی به سود خریداران خواهد کرد. آیا این تحلیل خوش بینانه نگرانی متقاضیان پژو 206 را از احتمال بازگشت این خودرو به بالای 200 میلیون برطرف خواهد کرد؟ برای پاسخ این سوال فعلا باید منتظر بمانیم.

اعضای شورای رقابت را بشناسید

هفت صبح افرادی که آش دهن سوز قیمت گذاری اخیر خودرو دستپخت آنهاست را هم معرفی کرده و نوشته است؛ این شورا در حال حاضر15 عضو دارد که سه نفر از آن ها نماینده مجلس هستند و صرفا به عنوان عضو ناضر در جلسات حضور دارند. رئیس شورا در حال حاضر رضا شیوا است که از پاییز 92 این مسئولیت را برعهده گرفته. نایب رئیس فعلی این شورا احمد داودی است که فوق لیسانس برنامه ریزی اقتصادی دارد و از سال 62 تا 94 در سازمان برنامه و بودجه مشغول فعالیت بوده. غلامعلی صدقی و حسین یاری از قضات دیوان عالی کشور هستند که با حکم رئیس قوه قضائیه در جلسات شورای رقابت حاضر می شوند.

محمد جلیلیان به عنوان نماینده اتاق تعاون و فرشاد فاطمی هم به نمایندگی از اتاق بازرگانی عضو شورا هستند. مابقی اعضا هم کارشناسان اقتصادی ای هستند که از سوی وزرای صمت و اقتصاد و دادگستری معرفی می شوند و با حکم رئیس جمهور در جلسات این شورا شرکت می کنند. شناخته شده ترین فرد بین این اعضا در حال حاضر شاید محسن بهرام ارض اقدس باشد که سال ها در اتاق بازرگانی فعال بود و در دولت اول روحانی هم مشاور معاون اجرایی رئیس جمهور شد. سه عضو ناظر مجلس یازدهم هم در این شورا مجتبی رضاخواه، رو حالله عباسپور و محمد باقری هستند.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم بازار خودرو، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

قیمت روز تیرآهن
نرم افزار حسابداری
الو ویزا
لوازم آرایشی سفیر
تور اروپا نوروز 1403
پستکس
سیم آخر-کاماپرس
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “پژو 206 و تیبا با مجوز شورای رقابت چقدر گران می‌شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز