پشم ایران را صادر نکنید!

پشم ایران

یک مقام مسئول در اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش از صادرات پشم مرغوب ایران به کشورهای رقیب انتقاد کرد.

به گزارش کاماپرس، فرش دستباف ایرانی در جهان شناخته شده و دارای ظرفیت صادراتی فراوان است اما کشورهایی مثل هند، پاکستان، چین ، ترکیه و … نیز در سال های اخیر از فرصت تحریم استفاده کرده و به این بازار نفوذ کرده اند.

برخی اقدامات نیز به رقبا کمک کرده است که در بازارهای جهانی عرصه را بر فرش ایران تنگ کنند که از آن جمله صادرات مواد اولیه مرغوب فرش ایرانی به این کشورها است.

مرتضی حاجی آقامیری عضو اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران  به تازه گی انتقاداتی در این زمینه مطرح کرده و گفته است: این اتحادیه مخالف صادرات پشم دباغی است و علت آن هم این است که به اسم صادرات پشم دباغی، پشم مرغوب صادر می‌شود.

پشم مرغوب به اسم پشم نامرغوب صادر می شود

حاجی آقامیری با بیان اینکه پشم گوسفند ایرانی یکی از مواد اولیه و امتیازات فرش ایرانی نسبت به سایر کشورهاست، تصریح کرد: این کالا در کشورهای دیگر خریدار دارد و پول خوبی بابت آن می‌دهند. اما اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف به عنوان یک تشکل ملی و تخصصی مخالف صادرات پشم به عنوان مواد اولیه مرغوب فرش ایرانی است، چراکه امتیاز فرش ایران نباید در اختیار کشورهای دیگر قرار گیرد.

این مقام مسئول در اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران تصریح کرد: البته صادرات پشم دباغی فقط در یک مقطع ممنوع و بعد مجدداً آزاد شد. اما در حال حاضر صادرات پشم مرغوب ممنوع است، اما احتمالا به طور غیر رسمی یا به اسم پشم دباغی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اشتغال دو میلیون نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در صنعت فرش دستباف اظهار کرد: اگر خانواده چهار نفری برای هرکدام در نظر بگیریم حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور از صنعت فرش دستباف ارتزاق می‌کنند که معیشت آنها باید برای مسئولین مهم باشد. فارغ از اینکه فرش دستباف مهم‌ترین هنر ملی و نماد فرهنگی ایران است.

اخبار و ویدیوهای پربازدید:

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.