چرا پراید هاچ بک 20 میلیون از پراید معمولی پیش افتاد؟

ژیوار

بررسی قیمت ها در بازار خودرو حاکی از آن است که پراید هاچ بک برخلاف پراید معمولی که رو به ارزانی گذاشته ، روند گرانی را در پیش گرفته و فاصله قیمت این دو مدل – سایپا 111 و سایپا 131 – به حدود 20 میلیون رسیده است.

به گزارش کاماپرس، بازار پراید هاچ بک یا همان سایپا 111 از ابتدا هم از بازار پراید صندوق دار گرم‌تر بود. شاید در مقاطع خیلی کوتاه پراید‌صندوق دار قیمتی بیشتر از پراید‌هاچ بک داشته اما سایپا 111 غالبا با فاصله چند میلیونی از همتای صندوق دار خود پیش بوده است.

سایپا 111 های  کارکرده هم گران تر شدند

حالا از بازار خودرو خبر می رسد که آخرین هاچ بک های صفر کیلومتر موجود در بازار روند قیمتی رو به رشدی در پیش گرفته اند و هر روز فاصله قیمت خود را با همتایان صندوق دار خود بیشتر می کنند. این روند به پرایدهای هاچ بک کارکرده نیز سرایت کرده و آنها هم به جای آن که مثل پرایدهای صندوق دار در شیب ملایم کاهش قیمت قرار بگیرند، دنده معکوس گرانی را کشیده اند.

کمبود پراید هاچ بک صفر کیلومتر؛ دلیل گرانی

دریان سفر امید

علت اصلی گرانی هاچ بک ها سایپا، کمبود پرایدهای 111 صفرکیلومتر در بازار است. بازار به تدریج در حال روبرو شدن با این واقعیت است که تولید این خودرو مدتهاست متوقف شده و متقاضیان باید بر سر خرید خودروهای صفر کیلومتر باقیمانده با هم رقابت کنند. این واقعیت را مثل همیشه دلالان بسیار سریع تر از دیگران درک کرده و با خرید پرایدهای هاچ بک و نفروختن آنها ، فتیله قیمت این خودروها را بالاتر کشیده اند.

پراید صندوق دار رو به کاهش، هاچ بک رو به افزایش

در این شرایط متقاضیان پراید هاچ بک اگر بر تقاضای خود اصرار داشته باشند چاره ای جز پرداخت مبالغ بیشتر ندارند. در حال حاضر قیمت پراید هاچ بک صفرکیلومتر در بازار به حدود 120 میلیون تومان رسیده و متقاضیان برای پیدا کردن و خرید این خودرو به قیمت مذکور هم باید مدتی وقت سپری کنند در حالی که پراید 131 به قیمت 100 میلیون تومان در دسترس است و با اندکی چانه زدن می توان این خودرو را به قیمت های پائین تر نیز خریداری کرد.

تغییر معادله قیمت سایپا 111 با تیبا 2 و کوئیک 

معادله گرانی پرایدهای هاچ بک می تواند با کم و زیاد شدن قیمت تیبا 2 و کوئیک دستخوش تغییراتی شود چرا که برخی متقاضیان پراید‌هاچ بک در صورت نزدیک شدن قیمت این خودرو به قیمت هاچ بک های دیگر شرکت سایپا یعنی تیبا 2 و کوئیک، ترجیح خواهند داد به جای پراید 111، خودروهای هاچ بک دیگر این شرکت را خریداری کنند.

به بیان دیگر، فعالان کهنه کار بازار خودرو دامنه افزایش قیمت پراید هاچ بک را محدود می دانند و معتقدند این خودرو با وجود محبوبیت بین متقاضیان جوان و کمبود در بازار، کشش چندانی برای افزایش قیمت ندارد و سبقت 20 میلیونی کنونی از پراید صندوق دار، آخرین مانورهای این خودرو روی جاده گرانی است.

برای دسترسی سریعتر به اخبار  و گزارش های مهم بازار خودرو، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

مرتبط با : سایپا
نهال گشت
روکش مارال
سبیت
تهران آهن
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز