وظیفه ایمیدرو در بازار گردانی شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی بازار سرمایه

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شناخته‌شده به عنوان ایمیدرو، شرکت هلدینگ دولتی فعال در بخش معدن ایران است. ایمیدرو دارای ۸ شرکت اصلی و ۵۵ شرکت عملیاتی در زمینه صنایع فولاد، آلومینیوم، مس، سیمان و مواد معدنی می‌باشد.

به گزارش کاماپرس، ایمیدرو با همکاری بورس اوراق بهادار، راهبری بازار گردانی شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده گرفت. این تصمیمی بود که در نشست رئیس سازمان بورس، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس،‌ ایمیدرو و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی با هدف حمایت از سهامداران به ویژه سهامداران خرد اتخاذ شد. خداداد غریب پور در این باره اظهار کرد: طبق موافقت به عمل آمده، مقرر شد شرکت‌هایی که فاقد بازارگردانی در بازار بورس هستند، تا سقف ۲۰درصد از ارزش شناور شرکت متبوع خود را برای تشکیل یک شرکت بازارگردانی، تخصیص دهند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت و گو با دنیای اقتصاد با بیان اینکه این امر با هماهنگی بورس و تمامی شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی و شرکت‌های دارای بازارگردان حاضر در بورس انجام می‌شود، اظهار کرد: مدیریت بازارگردانی توسط ایمیدرو و از سوی قائم مقام این سازمان و مدیر عامل شرکت بورس، انجام خواهد شد. غریب پور با اشاره به اینکه کنترل نوسانات و صیانت از سهام سهامداران خرد جزو وظایف اولویت دار این بازارگردانی است، تاکید کرد: در گام نخست، شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر و نیز فولاد خراسان پیشنهاد برای ارائه سهم شناور در این صندوق بازارگردانی را طی روزهای آینده، به سازمان بورس ارائه می‌دهند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین خبر داد: شرکت توسعه معادن و فلزات، نخستین شرکت بورسی است که «شرکت سهامی عام پروژه» راه‌اندازی کرده است. غریب پور درباره جایگاه شرکت‌های این بخش یادآور شد: ارزش شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی بورسی ۶۵ میلیارد دلار است که شامل ۸۵ شرکت در بازار سهام هستند. به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار،‌ شرکت‌های معدن و صنایع معدنی از بنیه مالی قابل توجهی برای انتشار این نوع اوراق برخوردارند. وی ادامه داد: از فرصت بازار بورس می‌توان برای تامین مالی شرکت‌ها به منظور فعالیت‌های اقتصادی در کشور استفاده کرد.

در ادامه امیر صباغ، مدیر سرمایه‌گذاری و اقتصادی ایمیدرو به ارائه پیشنهادهای ایمیدرو برای تقویت بازار بورس پرداخت و اظهار کرد: تشکیل صندوق بازارگردانی به ارزش 30هزار میلیارد تومان،‌ اجرای مصوبه بورس درباره مصوبه 10درصد سهام خزانه، اجرای مصوبه بورس اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام، تسریع در افزایش سرمایه شرکت ها،‌ تجدید ارزیابی در صورت لزوم،‌ افزایش اعتبارات بازارگردانان مستقل،‌ هماهنگی بیشتر با شرکت‌های حقوقی فروشنده سهام برای کنترل هیجانات بازار و هماهنگی بیشتر با بازارگردانان شرکت‌های تابعه ایمیدرو جزو پیشنهادهای این سازمان است.

سرمایه‌گذاری‌های شرکت مس از محدوده 2 میلیارد یورو به 5/ 4 میلیارد یورو می‌رسد

در این نشست همچنین اردشیر سعدمحمدی، مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس با بیان سرمایه‌گذاری‌های این شرکت، گفت: سرمایه‌گذاری‌های شرکت مس از محدوده 2 میلیارد یورو به 5/ 4 میلیارد یورو می‌رسد که این مقیاس حتی برای کشورمان نیز رقم قابل توجهی محسوب می‌شود. سعدمحمدی درباره اکتشافات جدید شرکت مس گفت: امسال معدن ارزشمندی را با ذخیره 530 میلیون تنی معرفی خواهیم کرد. وی ادامه داد: سهام مس به گونه‌ای است که منافع بالایی برای بازار سهام به ویژه سهامداران حقیقی به همراه خواهد داشت. وی تاکید کرد: حتی در شرایط تحریم هیچ دغدغه‌ای برای فروش کاتد مس نداریم. وی از مدیران بورس خواستار کاهش زمان بوروکراسی برای افزایش سرمایه شرکت و همچنین پذیرش 5 شرکت جدید مرتبط با مس در بازار سرمایه شد.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام