وام مسکن جوابگوی خرید چند متر خانه است؟

درحالی که سقف وام مسکن از محل پس انداز در دولت امید 8 برابر شد، اما با این وجود، وام های خرید خانه هزینه 8 تا 13 متر از یک واحد مسکونی را پوشش می دهند.

به گزارش کاماپرس، با جهش قیمت مسکن در اردیبهشت سال 97، توان خریداران مسکن به شدت کاهش یافت و در این میان افزایش سقف تسهیلات خرید طی یکی دوسال گذشته هم نتوانست کمک چندانی به متقاضیان خرید مسکن کرده و جهش قیمت را مرتفع کند.
درواقع سقف تسهیلات خرید مسکن از محل پس انداز که در دولت قبل ۲۰ میلیون تومان بود به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت که با توجه به قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی ۱۹ میلیون تومان در پایتخت، با این پول فقط می‌توان حدود هشت متر خانه خرید.
البته وام مسکن از طریق خرید اوراق در شهر تهران ۲۴۰ میلیون تومان است که با این تسهیلات هم فقط می توان 13 متر خانه خریداری کرد ضمن اینکه نرخ سود ۱۸ درصدی و مدت کم بازپرداخت آن موجب شده از این وام استقبال کمی شود، در بافت فرسوده هم از نیمه سال گذشته سقف تسهیلات از ۱۷۰ میلیون تومان به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش یافته اما کارنامه نوسازی در بافت فرسوده گویای ناکارآمدی این نوع وام بوده است.

راهکارهایی برای کنترل بازار مسکن

به گزارش ایسنا، در شرایطی که وام خرید مسکن کمکی به خریداران نمی کند و قیمت ها هم طی سه چهارماه گذشته دوباره افزایش یافته است، دولت دستورالعمل ها و قوانینی را از جمله اخذ مالیات از خانه‌های خالی، تعیین سقف ۲۵ درصد برای افزایش اجاره بها، اختصاص زمین های کشاورزی به احداث مسکن، تسهیل روند صدور پروانه های ساختمانی و الزام به دریافت کد رهگیری صادر کرده که دیر انجام شد اما به گفته فرشید پورحاجت، دبیر انجمن انبوه سازان جلوی ضرر را از هر جا که بتوان گرفت منفعت است.
او بیان می کند: بخش خصوصی به تنهایی قادر است با افزایش ساخت و ساز، بازار مسکن را ساماندهی کند و نیازی به مداخله دولت نیست.
به گفته پورحاجت، تنها انتظاری که از دولت، مجلس و دستگاه قضایی می‌رود این است که ضمن اصلاح قوانین و مقررات مثل قانون پیش فروش، قانون مالیات های مستقیم، بیمه کارگران ساختمانی و اصلاح تعرفه‌های خدمات مهندسی شرایط را برای ترغیب و تشویق سازندگان که بسیاری از آنها با حوزه مسکن قهر کرده‌اند فراهم کنند.

بیشتر بخوانید:

 

انتهای پیام

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “وام مسکن جوابگوی خرید چند متر خانه است؟

  1. امیر گفته:

    سلام هر چه وام بیشتر بدن قیمت بالاتر میره این چه روشیه ایران و خاکش متعلق به همه ایرانی ها است باید همه زمین و خانه دار باشن نه اینکه اکثر مردم کارگر و کارمند در رنج برای یک سقف و عده ای دلال و سرمایه دار خیمه بزنن برای احتکار زمین و مسکن تعداد مالکیت محدود باید باشه و مازاد ان بعد از مهلت مقرر مصادره یا مالیات به قیمت کل زمین یا مسکن بعد از هر سال بهترین راهکار با این اقدام زمینهای کشاورزی تک سند خورد نمیشود باغها و درختان خشک و ویران نمیشود و هر کس برای نیازش مسکن میخرد نه برای سود چرا باید نیاز مردم گروگان گرفته شود اخه این ملت چه گناهی کردن فقط به خاطر اسلام قیام کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *