وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی به چند ضامن نیاز دارد؟

وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی طبق مصوبه مجلس باید با یک ضامن به متقاضیان پرداخت شود، اما بعضی از بانکها برای پرداخت این وام به این مصوبه اعتنایی نمی‌کنند و ضامنهای بیشتری می‌خواهند.

به گزارش کاماپرس، طبق مصوبه مجلس دو وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ پرداخت می شود. وام ازدواج ۷۰ میلیون تومانی که به همه زوجین تعلق می گیرد و وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی که شرایط سنی دارد و فقط به زوجهای زیر ۲۵ سال پرداخت می شود.

با این اوصاف دریافت وام ازدواج برای بسیاری از زوجهای جوان با موانع زیادی همراه است. طبق قانون بودجه 1400 ،بانک‌ها موظف هستند به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از اول فروردین 97 است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند با اولویت نخست، این تسهیلات را پرداخت کند.

همچنین بانک‌ها برای ضمانت باید فقط یکی از سه مورد اعتبارسنجی که شامل یک ضامن و سفته یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی می شود را به منزله ضمانت بپذیرند.

اما بعد از گذشت ۲ ماه از سال ۱۴۰۰ تعداد زیادی از متقاضیان این وام با مشکلات زیادی روبرو شده اند. یکی از مشکلات مهم متقاضیان وام ازدواج سخت‌گیری‌های بانک‌ها برای ضمانت است.

اخبار مهم مرتبط را بخوانید

طبق مصوبه مجلس بانکها برای ضمانت می توانند از حساب یارانه افراد استفاده کنند. اما بررسی ها نشان می دهد بانکها برای پرداخت وام ازدواج فقط حساب یارانه متقاضیان را قبول نمی کنند و از آنها می خواهند چند حساب یارانه بگیر دیگر را نیز بعنوان ضامن به بانک معرفی کنند. بعضی از بانک ها هم یک ضامن رسمی را قبول نمی کنند و اعلام کرده اند باید دو تا 3 ضامن را به بانک معرفی کنند.

این شرایط درحالی اعلام می شود که نماینده های مجلس تاکید کرده اند، بانک مرکزی باید با نظارت جدی مانع از تخلفات بانک‌ها در این زمینه شود چراکه قانون صراحتاً اعلام کرده زوج‌هایی که تاریخ عقدشان فروردین سال ۹۷ است می توانند وام ازدواج ۷۰ میلیونی و ۱۰۰ میلیونی- درصورت دارا بودن شرایط سنی- را دریافت کنند.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

7 دیدگاه برای “وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی به چند ضامن نیاز دارد؟

 1. مسلم گفته:

  سلام من بانک تجارت وام ازدواج ثبت نام کرده ام و جواب هم آمده یعنی انتخاب شعبه شده و بانک معرفی شده بخاطر این که یک ضامن دارم بانک قبول نمیکنه وام یکی را بده یعنی فقط وام یک نفر را بده دو تا ضامن میخواد شما هایی که به فکر جوان ها هستید ی فکر به حال جوان ها بکنید

 2. حمید گفته:

  سلام. من امروز رفتم بانک مهر بهم میگن دو تا ضامن برای وام ۷۰ میلیونی نیاز هست و ضامن بالای ۶۵ سال هم قبول نمیکنن… خب برای من و همسرم ۴ ضامن با این شرایط چطور فراهم کنیم؟ واقعا زندگی رو به جوانان سخت کرده اند…

 3. اتنا گفته:

  سلام بنده هم در بانک ملت شعبه شهرری به کد 66340 ثبت نام کرده و موقع تشکیل پرونده اعلام کردند حتما دو ضامن رسمی باید داشته باشیم. و الان سه ماهه بخاطر نداشتن ضامن موفق به دریافت وام نشدیم. لطفا یه بازرسی کنید. یه کم به داد جونها برسید

  • بهروز صالحی گفته:

   اره والله کاش اقای رعیس جمهور همین رعیسی یه فکری به جال جوانها بکنه که وام اذدواج با شرایط راحت بتونن بگیرن بخدا بقران الان به هر کارمندی میگی بیا ضامن باش نمیاد والله اقای رعیسی این انصاف نیست برای وام اذدواج باید این شرایط سخت جلوی جوانها بزارید من الان خودم میخام اذدواج کنم ولی از این میترسم نتونم واسه وام اذدواج ضامن پیدا کنم

 4. جمشید عین الهی گفته:

  سلام من و جانومم 3تا کارمند کردیم باز میگن کارمند دیگه بیارین برا وام ازدواج ولاه دیگه کارمند نداریم از کجا بیاریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.