معامله بیت کوین در صرافی‌ها ممنوع است

ژیوار

با افزایش رو به رشد استقبال سرمایه‌گذاران خرد و کلان از ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین ، این سئوال پیش می‌آید که آیا صرافی‌های رسمی می‌توانند در کنار ارزهای رایج به خرید و فروش ارزهای دیجیتال نیز بپردازند.

به گزارش کاماپرس، رئیس کانون صرافان با تاکید بر عدم صدور مجوز خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی، هشدار داد: افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند متخلف هستند چرا که دارای مجوز رسمی نیستند. طبق مصوبه هیئت دولت ماینرها می‌توانند ارز دیجیتال را ماین کنند اما در چرخه قانونی و هنوز هم برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال دستورالعمل ابلاغ نشده است.

کامران سلطانی‌زاده همچنین خاطر نشان کرد: برای تدوین دستورالعمل خرید و فروش ارز دیجیتال جلساتی برگزار شده است و ما هم نظراتمان را گفته‌ایم ولی تاکنون هیچ دستورالعملی در این زمینه صادر نشده است و فعالیت در معاملات ارزی چه در فضای مجازی و چه توسط صرافان امری غیرقانونی است و با متخلفان برخورد خواهد شد.

دستور دادستان برای حذف قیمت‌ها

سلطانی‌زاده با اشاره به تحولات اخیر بازار ارز گفت: در دو ماه گذشته افزایش شدید نرخ ارز باعث شده بود دادستان تهران و قوه قضاییه اطلاعیه ای صادر کنند که قیمت ارز در سایت‌ها منتشر نشود و پلیس فتا هم از صرافان خواسته بود که از درج قیمت بر روی سایت هایشان به منظور کاهش التهابات بازار جلوگیری کنند. با مکاتباتی که با قوه قضاییه و پلیس فتا داشته‌ایم مقرر شد صرافی‌هایی که از بانک مرکزی مجوز دارند و قیمت رسمی بانک مرکزی را اعلام می‌کنند از سایر سایت‌های غیرمجاز متمایز شوند و اجازه درج قیمت را داشته باشند. البته خیلی از صرافان به دلیل نگرانی هایی که دارند فعلا در سایت قیمت ارز را منتشر نمی‌کنند با این وجود صرافان مکلف هستند با توجه به دستور بانک مرکزی، قیمت های خرید و فروش ارز را هم بر روی تابلوی مغازه و هم بر روی سایتشان منتشر کنند در غیر این صورت اجازه خرید و فروش ارز را ندارند.
این فعال بازار ارز خاطر نشان کرد: اگر صرافان نرخ را بر روی تابلو و یا سایتشان اعلام کنند ولی ارزی برای فروش نداشته باشند تخلف کرده‌اند صرافان در صورت نداشتن ارز باید بر روی تابلو عدد صفر را نمایش دهند تا مردم متوجه شوند صرافی ارز نمی‌فروشد.

دریان سفر امید

خواهان ثبات بازار هستیم

سلطانی‌زاده در انتها در خصوص آینده بازار ارز گفت: به عنوان کارشناس نمی توانیم از بالارفتن یا پایین آمدن قیمت ارز در آینده صحبت کنیم ولی ما هم مانند سایر افراد خواهان ثبات در این بازار هستیم. پیش‌بینی این است که با برنامه‌ریزی‌هایی که بانک مرکزی در خصوص اختصاص ارز برای کالاهای مورد نیاز مردم و حذف ممنوعیت واردات کالاهای لوکس انجام می‌دهد در بلند‌مدت می‌توانیم شاهد اتفاقات مثبتی باشیم.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

نهال گشت
تهران آهن
آژانس هرمس 724
سبیت
روکش مارال
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز