قیمت دلار تا 15 هزار تومان سقوط می‌کند

در حالی که طی روزهای اخیر بازار ارز یک شوک کاهشی نرخ دلار را هضم کرده و اسکناس آمریکایی امروز دوشنبه 16 فروردین 1400 در نیمه کانال 24 هزار تومان قرار دارد، یک تحلیل گر اقتصادی با محاسبات خود کاهش قیمت دلار تا 15 هزار تومان را کاملا امکان پذیر می داند.

به گزارش کاماپرس، برخی پیش بینی ها و تحلیل های تکنیکال از قیمت دلار که اواخر سال گذشته انجام شد نشان می داد که دلار در نیمه فروردین ماه به کف قیمت خود می رسد و این کف حدود 23 هزار تومان خواهد بود. این پیش بینی تا اینجای کار درست از آب درآمده اما آنچه این پیش بینی را به واقعیت بدل کرد وارد شدن یک شوک منفی به دلار بود که در ابتدای هفته جاری و با انتشار خبر مذاکره غیرمستقیم ایران و آمریکا در روز سه شنبه، ایجاد شد.

قیمت امروز دلار چقدر است؟

تکذیب های مسئولان وزارت خارجه تا حدی این شوک را خنثی کرد و واسطه ها و دلالان بازار غیررسمی ارز نیز توانستند شوک کاهشی دلار را تا حدی در این بازار هضم کنند و روند رو به نزول قیمت دلار که روز شنبه 14 فروردین به اوج خود رسیده بود دیروز یکشنبه تقریبا متوقف شد. تازه ترین اخبار از بازار ارز نشان می دهد قیمت دلار امروز دوشنبه 16 فروردین نیز با موج کاهشی شدید روبرو نیست و معامله گران با احتیاط فراوان به اخبار فردا و خروجی دور اول مذاکرات برجامی وین چشم دوخته اند. قیمت امروز دلار در صرافی های بانکی تا پیش از ظهر 24 هزار و 525 تومان بوده و در بازار آزاد نیز دلار 24 هزار و 700 تومان فروخته می شود.

سه دلیل برای سقوط نرخ دلار

در این میان برخی کارشناسان اقتصادی با زیر ذره بین بردن روی دیگر نوسان نرخ ارز یعنی سیاست های پولی دولت ، احتمال کاهش نرخ دلار را تا 15 هزار تومان مطرح کرده اند. احسان سلطانی تحلیل گر اقتصادی یکی از این کارشناسان است که کاهش  قیمت دلار تا 15 هزار تومان را با سه دلیل محتمل می داند.

به باور او اولین دلیل این است که قیمت دلار در حال حاضر غیر واقعی بالا نگه داشته شده و  میزان حباب دلار اکنون در حدود نصف قیمت دلار در سال ۱۳۹۹ است.

دومین دلیل این کارشناس اقتصادی برای کاهش قیمت دلار در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ و تجربه سال ۱۳۹۲ است. سلطانی  یادآوری کرده است که در ماه‌های پس از انتخابات سال ۱۳۹۲، نرخ دلار ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد. سومین دلیلی که به زعم وی می تواند کاهش نرخ دلار را در پی داشته باشد رشد فروش نفت ایران و رفع تدریجی تحریم‌هاست.

این پژوهشگر اقتصادی در گفتگوی خود با مرضیه امیری خبرنگار رویداد 24 با استناد به محاسبات خود تصریح کرده است که در سال ۱۴۰۰ با هر نوع روش و نحوه محاسبات اقتصادی، قیمت دلار باید در حدود ۱۵۰۰۰ تومان باشد. وی این را هم گفته است که حتی در بدترین سناریوی شرایط تحریم و تنگنای ارزی نرخ دلار نمی تواند از محدوده ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان بیشتر باشد.

اخبار پربازدید امروز:

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام