عرضه اولیه ستاره خلیج فارس هفته آینده انجام می شود؟

سخنگوی دولت در تازه ترین خبر از عرضه اولیه شرکت نفت ستاره خلیج فارس اظهار کرده است که این پالایشگاه به زودی عرضه می شود و اکنون گمانه زنی ها درباره تاریخ عرضه این پالایشگاه آغاز شده است.

به گزارش کاماپرس، شرکت نفت ستاره خلیج فارس بزرگ ترین پالایشگاه میعانات گازی خاورمیانه و جهان است که در صورت عرضه درصد قابل توجه – 30 تا 40 درصد – از سهام این شرکت در بورس می توان عرضه اولیه این پالایشگاه را در سطح بزرگترین عرضه سال های اخیر بازار سرمایه یعنی شستا دانست و این عرضه را حتی از عرضه سهام شستا نیز بزرگ تر ارزیابی کرد.

علی ربیعی سخنگوی دولت در تازه ترین خبر درباره عرضه اولیه سهام شرکت نفت خلیج فارس از عرضه قریب الوقوع این شرکت خبر داده است اما آیا این عرضه هفته آینده انجام می شود؟

پیش از این امیر هامونی مدیرعامل فرابورس نیز با وجود آن که تاریخ عرضه اولیه سهام ستاره خلیج فارس را – به زودی – اعلام کرده بود از بیان دقیق تر تاریخ عرضه این پالایشگاه خودداری کرده بود.

وی گفته بود : با تلاش‌های صورت‌گرفته و قول‌های مساعدی که مبنی بر تبدیل بدهی ارزی این شرکت به بدهی ریالی داده شده، فرایند پذیرش این پالایشگاه بار دیگر به جریان افتاده است تا بخشی از سهام این شرکت بزرگ پالایشی بتواند با انجام فرایندهای لازم برای پذیرش و درج، در بازار فرابورس عرضه اولیه شود.

عرضه ستاره خلیج فارس ؛ هفته آینده یا هفته بعد از آن ؟

داود زاهدی کارشناس بازار سرمایه درباره تاریخ دقیق عرضه اولیه این شرکت پالایشی می گوید: وضعیت بورس در هفته های اخیر نامطلوب بوده است و به نظر می رسد مسئولان اقتصادی تلاش می کنند جو منفی ایجاد شده پیرامون بازار سرمایه را با اخبار امیدبخش، خنثی کنند.

وی افزود: اخبار مرتبط با عرضه اولیه سهام ستاره خلیج فارس به دلیل بزرگ بودن عرضه می تواند اثر روانی بر بورس داشته باشد و موج مثبت و امیدوارانه ای در میان سهامداران ایجاد کند، خصوصا اگر درصد قابل توجهی از این سهام با قیمت مناسب در بورس عرضه شود.

زاهدی ادامه داد: اغلب کارشناسان اعتقاد دارند بورس اکنون به پایان دوران اصلاح رسیده و با توجه به قیمت های فعلی سهام و نرخ دلار، دوره جدیدی از رونق بورس را – البته نه به صورت شتابان قبلی – در پیش خواهیم داشت.  بر این اساس عرضه اولیه سهام بزرگ مقیاسی همچون شرکت نفت ستاره خلیج فارس می تواند محرک مناسبی برای بازگشت بورس به مدار رونق باشد و در واقع بورس برای خیزش دوباره به یک عرضه بزرگ نیاز دارد. به همین دلیل پیش بینی و گمانه زنی من این است که این عرضه هفته آینده انجام می شود و در غیر این صورت دولت و سازمان بورس مانور بیشتری روی اخبار این عرضه طی هفته آینده انجام می دهند تا زمینه را برای عرضه این پالایشگاه در دو هفته بعد فراهم کنند.

اخبار مهم روز را بخوانید:

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم بورس، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

 

 

 

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 336
دوست نداشتم: 129
میانگین امتیازات: 2.6

26 دیدگاه در “عرضه اولیه ستاره خلیج فارس هفته آینده انجام می شود؟

با سلام اگر این عرضه انجام شود باز بازار منفی میشود چون خیلی از دوستان برای خرید همچین عرضه سنگینی نیاز به نقدینگی دارن و از روی اجبار از سهام خود عرضه میکنند جهت خریدن همان چیزی که دولت میخواد و مفت در کف قیمت سهم رو مفت خری می کند
این زمان عرضه همچین سنگینی نیست مگر که دولت پشت پرده طراحی کرده باشه جهت مفت خری سهام

امیدوارم مسوولین امر درس عبرت گرفته باشند تا دیگه درصدد بهم ریختن بازار سرمایه برنیایند و اعتماد مردم را نسبت به این بازار با ارزش خدشه دار نکنند. همین

وقتی که بورس دستوری شده حتی سپهر که با کمتر ۸ درصد سودشکسته میشود دیگه ما که در عرضه اولیه شرکت نمیکنیم

عرضه اولیه ها باید درزمانی که بازارچندروزمثبت است انجام شود تاسهامداران موجودی ونقدینگی داشته باشند

سهام دار خرد برای تهیه بودجه این عرضه ها برای خانوادشان باید سهام قبلی را بفروشند و الان که بورس جنبه عرضه بیشتر را ندارد زمان مناسبی برای این نوع عرضه اولیه ها نیست.باید منتظر بود تا حداقل ۲ هفته مثبت طی شود

ترسوهایی که وسپهر رو فروختن لطفا دیگه این عرضه اولیه هارو نخرید جای شما تو بورس نیست. بعد اون همه رشد بی منطق هم این ریزش کاملا طبیعیه.

عرضه اولیه که به یک قیمت مناسبی عرضه نشود
چه ارزشی دارد؟
نمام سهام عرضه اولیه در طی سه چهار ماه قبل دارن سقوط میکنند و به فیمت پایه در روز عرضه میرسند

درآمد از بورس و سرمایه گذاری در ان محدود شده به رشد قیمت سهام،
که همین هم داره به ضرر تبدیل میشه،

دولت به به قیمت مناسبی که سودهی برای سرمایه گذار داشته باشه عرضه نمی کنه

با سلام تنها شما نیستیت که سهام دارید خانواده سردار دلها سهام دارم دار هستش با خانوادش. انقدر حرفهای بدیع نزنید . به گفته اگه اشتباه نکنم زینب دختر سردار که گفته بود . دیگه تاقط ندارم تو چشمهای بچه شهید نگاه کنم گفته بود دعا کنید شهید بشم . به گفته ای که 15 سال تو دلم خون گریه میکنم تنها حرفی که من عاشق سردار شدم فقط گفتن این حرف بود نمیدانید سردار سلیمانی . آب ریه روی آتیش آرام گرفتم. با تمام مشکلات. بخاطر گفتش. قید سهام خودمو میزنن . خواهشم منو هیچ وقت قاطی. پول سهام نکنید . چون عاشق حرف سر دارم هستم . منم. حمایتش میکنم. دیگه سهام برام. برام ارزش نداره سهام فدای کلامش

خواهشا ای ۳ ماه زیر رفتیم نیارین که استقبال نیس تا روند بازار خوب نشه تا یک ماه آینده وگر نه استقبال خوبی هم برا این عرضه به وجود نمیاد

بابا بزار ملت از ضرر بیاد بیرون بعد عرضه اولیه بدین والا با این نونوایی شون

دو ماه دیگه عرضه کنن عرضه های دیگه سی درصد ریختن اینم بیاد بعید نیست بریزه

بابا مردم با کدوم پول بیان عرضه اولیه سنگین بخرن افراد خرد که سرمایشونو گذاشتن تو بورس هنوزم از منفی نیومدن بیرون حالا اگر بخوان اینو بخرن باید از اوناییکه تو ضررن بفروشن

بورس خیلی کثیف شده. وسپهر بعد از ۴ روز یکدفعه صف فروش باز میشه که حقوقی اینکار رو کرد بعد سهم ها رو مفا از مردم حقیقی ها خرید دوباره قیمت ها همینطور داره میره بالا. بورس دیگه جای بانبازی شده و کثیف.

من که عمرا دیگه یه ریالی تو بورس بزارم.

لطفآ یکی دو هفته دست‌ از عرضه کردن بردارید دو روز بازار مثبت میشه باز شروع میکنین به عرضه همه چیزو بهم میریزید

خ ا ک عالم بر سرتون با اون تحلیلتون و بینشتون که همه چیز رو خراب می کنید، الان زمان مناسب برای یک عرضه سنگین نیست، بالای ۷۰ درصد سهامدارای بیچاره هنوز تو ضرر هستند، اون هم بالای ۴۰ و ۵۰ درصد ضرر، کاش این پروفسورها و اون ۲۰ اقتصاد ندان، حرف من رو درک می کردند. به قول یک بنده خدایی اقتصاد ما نیاز به این همه دکتر و پروفسور اقتصاد نداره، بلکه نیاز به لیسانس های خوب و کاربلد اقتصاد داره، دریغ، دریغ و دریغ تا بی نهایت.

سلام.شستا که یکی از سهامداران اصلیشه تو مجمعش گفت سه ماه دیگه درصورتیکه قبلش گفته بودن در خوش بینانه ترین حالت ۴۵ روز دیگه بعد شما میگین یکی دو هفته دیگه؟

وقتی اقتصادما وضعیتش این که میبینیم.شمایی که ضررمیکنی چرامتعجبی؟این وسط درامدی نیست که سودشماضررمنه وضررمن سودشما واین بازی تاابدادامه داره.چون نه تولیدی این وسط هست نه سودخالصی.فقط ماباهم داریم پول بازی میونیم وسرگرمیمسوداصلی آقایون میبرن که قیمتوپایین بالامیکنن ودائماتوسودن اونااصلا نمیدونن پرتفوی منفی چی هست

وقتی عرضه اولی وسپهر اومده رو 23 درصد سود وایساده و خیلی ها تو خریدش ضرر کردند دولت چطور می خواد باز عرضه اولی داشته باشه وقتی هنوز تکلیف قیمت پالایش اول مشخص نیست و پالایشی ها همه منفی هستند وهر روز منفی می شوند (شاید پالایشگاه خلیج فارس دامی باشه برای افراد عادی که توضرر سهام خودشونو بفروشند به امید سود بیشتر تو خلیج فارس و یه عده حقوقی خدانشناس بزخری کنند )

دولت از عرضه اولیه سواستفاده میکنه، در واقع ار اعتماد مردم نسبت به سهام عرضه اولیه نهایت نفع را با سواستفاده میبره. و به یه قبمت مناسب که سرمایه گزار سودی ببره عرضه نمی کنه و بلافاصله طی سه چهار روز بیش از نصف سهام ان را میفروش و مردم می مانند با اغاز روند منفی همان سهام خریده شده،

خرید عرضه اولیه از طرف تمام سهامداران تا زمانیکه دست از دزدیهای اشکارشان از جیب مردم برندارند را تحریم کنیم تا از این طریق هشداری به دزدیها و دروغهای دولت و اقای دژپسند داده باشیم. خیلی سهام عرضه اولیه های قبلی در قیمتهای کف و نزدیک به قیمت عرضه معامله میشوند . تحریم عرضه اولیه

انشالله سرطان بگیره هرکس پول این مردم گرفتار با دوزو کلک میگیرن. خدا لعنت شون کنه. مگه بورس هم اینجوری میشه انگار یکی نشسته دگمه یه روز مثبت 3روز منفیو میزنه

وقتی شرکت مثل پتروشیمی بوعلی که یک چهارم پتروشیمی نوری هم نیست و تعداد سهامش بیشتر از نوری است و در خوشبینانه ترین حالت ارزش هر سهم 3هزار تا 3هزار و پانصد است رو برای عرضه اولیه قیمت می‌زنند 4200
معنی این غیر از گران‌فروشی به اسم عرضه اولیه چی میتونه باشه

عرضه های اولیه قبلی تون را هنوز هضم نکردیم،
عرضه اولیه زمانی ارزش داره که قیمت تضمینی کف داشته باشه، یعنی زیر ۲۰ درصد مثبت نیاد،و روی حداقل ۲۰ درصد مثبت خود دولت از سهامدار بخره اون موقع اعتماد به بازار برمیگرده.

دولت مخواهد سهام شرکتهای با ارزش نفتی-پالایشی-پروشیمی ملی (برای جبران کسری بودجه ناشی سومدیریت ولخرجی ها) که متعلق به همه ملت است وارد بورس کند و به چنگ سرمایه دارها بیفتد و برای همشه شانس فقرزدایی از راه عدالت توزیعی از بین برود.
بعد اجرای ناقص سهام به اصطلاح عدالت(؟1) که موجب شد 40% مردم ایران از جمله میلیون فرودستان محروم شوند و چندصد هزار فرادست صاحب سهام!، بجای اینکهع آن 40% جمعیت ایران که به طبیعت حق شهروندی حق برخوداری از آن سهام عدالت دارند، حالا این چوب حراج همه زده میشود.
نسل سوزی با کهش ارزش پول ملی و تورم گرانی و احتکار بیکاری و افزایش سن ازدواج در سیطره و استیلای مفایای های بی وجدامن ضد ایرانی، حالا کامل میشود این نسل سوزی!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *