سود سپرده بانکی بالای 20 درصدی را چطور و از کدام بانک بگیریم؟

ژیوار

رئیس کل بانک مرکزی امروز اعلام کرده است که سود سپرده بانکی برای سپرده های کوتاه مدت به تدریج حذف می شود و فقط به سپرده های یکسال و بیشتر از یکسال سود پرداخت می شود. با این حال بانک ها همچنان با راهکارهایی سود بیش از 20 درصد به مشتریان خود می دهند.

به گزارش کاماپرس، همتی رئیس کل بانک مرکزی امروز گفت سود سپرده بانکی مورد پسند او 10 درصد است – همتی حتی پا از این هم فراتر گذاشت و گفت؛ آرزوی من نرخ بهره زیر ۱۰ درصد است – اما همه می دانند که با شرایط تورمی کنونی این سود فعلا در اقتصاد کشور قابل اجرا نیست.

علت هم روشن است؛ کمتر کسی حاضر می شود با نرخ مصوب فعلی 15 و 16 درصدی پول خود را در بانک سپرده کند چرا که هر کالای سرمایه ای که خریداری کند افزایش قیمت آن کالا بیش از 15 درصد خواهد بود.

همتی تصریح کرده است که پرداخت سود سپرده کوتاه مدت به تدریج حذف می شود و فقط به سپرده های بلند مدت و یکساله سود پرداخت می شود اما بانک ها همچنان به سپرده ها سودهای بیش از 20 درصد می دهند.

سود سپرده بانکی بیشتر با صندوق‌های بانکی

دریان سفر امید

برای دریافت سود سپرده بانکی بیشتر بد نیست سری به بانک ها بزنید و البته مقدار این سود بستگی به نقدینگی شما دارد. هر کدام از بانک‌ها در کنار حساب‌های سپرده، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت دارند و این مختص به بانک خاصی نیست. این صندو ق‌ها سودشان تضمین شده نیست و ممکن است مقدار سود آنها در طول یک سال تغییر کند. شاید آنها یک سال ۱۵ درصد سود بدهند و سال بعد ۳۰ درصد اما تا حد زیادی می‌توان اطمینان داشت که سرمایه گذاری در صندوق ها شاید روش بهتری نسبت به حساب سپرده باشد.

برای مثال در سال ۹۹ حداکثر سودی که به سپرده‌های یکساله تعلق گرفت ۱۶ درصد بود اما بررسی‌ها نشان می‌دهد صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت که بخش بزرگی از آنها توسط بانک‌ها اداره می شوند،به طور میانگین ۳۰ درصد بازدهی نصیب مشتریانشان کردند.

شاید سود صندو ق‌های سرمایه‌گذاری در گذر زمان کم و زیاد شود اما آنها هرگز به مشتریانشان ضرر نمی‌زنند.

برای همین می‌توان به عنوان یک روش مطمئن سرمایه گذاری برای کسانی که اهل ریسک نیستند و حوصله چک کردن مداوم قیمت دلار و طلا یا شاخص بورس را ندارند، روی صندو ق‌های بانکی حساب باز کرد.

اخبار مهم و مرتبط را بخوانید:

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

نهال گشت
تهران آهن
روکش مارال
سبیت
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز