سودده‌ترین بازار در مردادماه کدام بود؟

ژیوار

پنجمین ماه سال برای سرمایه‌گذارانی که در ماه‌های ابتدایی سال به سودهای هنگفت و بی‌دردسر عادت کرده بودند، ماه جذابی نبود. در مردادماه، بازارها با افت هیجان قیمتی مواجه شدند و سودآوری بازارها نیز کمتر از حد انتظار سرمایه‌گذارها بود.

به گزارش کاماپرس، مقایسه قیمت‌ها نشان می‌دهد که در طول ماه مرداد دلار ۹.۵ درصد، سکه ۳.۷ درصد و طلا ۱۰.۳ درصد افزایش قیمت داشتند. این رشد در حالی است که بازار سرمایه در همین مدت ۸.۲۷ درصد افت داشت. البته ناگفته نماند که بازار سرمایه علیرغم این افت اخیر، باز هم در صدر سودآورترین بازارها از ابتدای سال 99 تابه امروز بوده است. به بیان دیگر، بورس در چهارماه ابتدایی سال چنان رشد کرد که حتی افت حدود 8 درصدی مردادماه هم نتوانست آن را از صدر جدول پایین بیاورد.

سوددهی 50 درصدی بازار ارز

بازار ارز در پنج ماه ابتدای امسال روزهای پرنوسانی را طی کرد و حتی در برخی روزها، قیمت دلار تا مرز مقاومتی ۲۵ هزار تومان نیز بالا رفت. در این بازه زمانی ۵ ماهه بررسی‌ها نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بازار ارز، سودی در حدود ۵۰.۳ درصد کسب کردند.
بر اساس گزارشی که خبرآنلاین دیروز منتشر کرد، روند اعداد و ارقام نرخ خرید دلار در صرافی‌های بانکی حاکی از آن است که در ابتدای امسال هر دلار آمریکا ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت داشت که این عدد در روز ۲۹ مردادماه به ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان تغییر کرد.
در مردادماه امسال نیز در حالی که نرخ خرید دلار در ابتدای ماه روی تابلوهای صرافی‌های بانکی ۲۰ هزار و ۴۵۰ تومان دیده می‌شد، اما این نرخ در پایان ماه به ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش یافت. این یعنی در این بازه زمانی، دلار از رشد یک هزار و ۹۵۰ تومان و در حدود ۹.۵ درصد برخوردار بوده است.

رشد 72 درصدی بازار طلا

دریان سفر امید

روند تغییرات بازار طلا، از رشد ۷۲.۸ درصدی از ابتدای سال تاکنون حکایت دارد. نرخ هر گرم طلای ۱۸عیار در آخرین روز کاری سال ۹۸ حدود ۶۰۶ هزار و ۳۰۰ تومان بود که این رقم در حال حاضر به یک میلیون و ۴۷ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش یافته است. در ابتدای مردادماه نیز هر گرم طلای ۱۸عیار در بازار تهران ۹۵۰ هزار تومان قیمت داشت. به عبارتی، در مردادماه امسال میزان رشد قیمت طلا در حدود ۱۰.۳ درصد بوده است.

81 درصد سود برای سکه‌بازها

روند تغییرات بازار سکه، از رشد ۳.۷ درصدی قیمت سکه امامی از ابتدای مردادماه تاکنون حکایت دارد. هر قطعه سکه امامی در ابتدای مردادماه ۱۰ میلیون و ۳۲۸ هزار تومان قیمت داشت که در حال حاضر نرخ آن به ۱۰ میلیون و ۷۱۱ هزار تومان افزایش یافته است. اما نمودار قیمتی بازار سکه نشان می‌دهد که از ابتدای امسال تاکنون هر قطعه سکه امامی ۸۱.۵ درصدی را تجربه کرده است. در آخرین روز کاری اسفند ۹۸ هر قطعه سکه امامی ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت داشت.

بورس با 242 درصد سوددهی در صدر

مردادماه برخلاف ماه‌های قبل سال ۹۹، آن‌چنان روزهای خوشی برای بازار سهام رقم نزد و تقریبا در بیشتر روزهای مردادماه، مسیر شاخص‌کل بورس نزولی بود. این در حالی است که از ابتدای امسال تاکنون، شاخص‌کل بورس از رشد ۲۴۲.۶ درصدی برخوردار بوده است. این میزان رشد، نشان از آن دارد که از ابتدای امسال تاکنون هیچ‌کدام از بازارهای موازی چنین سودآوری‌ای برای سرمایه‌گذاران نداشته است. شاخص کل بورس در ابتدای امسال با عدد ۵۱۲ هزار و ۹۰۰ شروع به کار کرد، اما در آخرین روز معاملاتی بورس تهران در مردادماه ۹۹ روی عدد یک میلیون و ۷۵۷ هزار و ۲۵۷ واحد ایستاد.
اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که بازار سرمایه در شرایطی در آخرین روز معاملاتی مردادماه به‌کار خود پایان داد که این نماگر از ابتدای این ماه ۸.۲۷ درصد کاهش را تجربه کرد و راه‌های رفته را بازگشت. ارزش بازار بورس تهران در روز چهارشنبه به ۶۵.۷۷ هزار میلیارد تومان رسید که این عدد حاکی از آن است که بورس تهران از ابتدای مردادماه، حدود ۴۹۵ هزار میلیارد تومان از ارزش بازار خود را از دست داده است.
آنچه که در روند معاملات چهارشنبه گذشته به چشم می‌خورد، افت شدید ارزش معاملات است. در این روز ارزش معاملات خرد بورس تهران به ۵۱۲۰ میلیارد تومان رسید. این رقم کمترین عدد از تاریخ ۶ اردیبهشت‌ماه سال‌جاری تاکنون بوده است. همچنین ارزش صفوف فروش در مجموع بورس، فرابورس و بازار پایه به ۱۵.۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. صف فروش در ۴۸۱ نماد معاملاتی تشکیل شد؛ این تعداد ۷۴ درصد از کل سهام را تشکیل می‌دهند.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

نهال گشت
آژانس هرمس 724
سبیت
روکش مارال
تهران آهن
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز