افزایش ازدواج سفید و کاهش طلاق در میان زوج های روس

مسئولان روسیه در حالی از قصد خود برای بازنگری در سن قانونی ازدواج در روسیه، خبر می دهند که آمارها نشان دهنده افزایش ازدواج های غیر رسمی – ازدواج سفید – و کاهش طلاق در این کشور است.

به گزارش کاماپرس به نقل از ریانووستی تغییر سن قانونی ازدواج – که در حال حاضر 18 سال است –  ابتکاری است که توسط مسئولان روسیه در برنامه قانونگذاری سال 2020 درج شده با این حال مشخص نشده است که قانونگذار برای تنظیم سن قانونی ازدواج چگونه برنامه ریزی می کند و آیا این تغییر بر افزایش یا کاهش ازدواج های غیر رسمی – ازدواج سفید – اثر گذار خواهد بود یا خیر.

وزارت دادگستری روسیه در نظر دارد ماده 13 قانون خانواده و ماده 26 قانون فدرال درباره” وضعیت مدنی” شهروندان را اصلاح كند. گفته می شود این لایحه در فوریه 2021 به مجلس دوما روسیه خواهد رفت.

نحوه ازدواج افراد زیر سن قانونی ازدواج

ازدواج افراد زیر سن قانونی ازدواج در حال حاضر توسط مقامات منطقه ای تنظیم و ثبت می شود. مقامات محلی می توانند دلایلی را برای ثبت ازدواج افراد زیر 18 سال تعیین کرده و همچنین سن مجاز برای تشکیل خانواده را به 14 سال کاهش دهند.
در عمل ، در صورتی که عروس در انتظار فرزند باشد، اجازه ازدواج زودتر صادر می شود. در برخی مناطق ، تشکیل خانواده برای نوجوانان رها شده در صورتی به شکل رسمی و قانونی مجاز شناخته می شود که دارای کار دائم بوده و امکان تامین خود را داشته باشند. در عین حال ، در تعیین شرایطی که قانون در خصوص کاهش سن ازدواج به صراحت رضایت (مجاز بودن) را بیان کند، هیچ رویکرد واحدی وجود ندارد.

درباره روسیه بیشتر بخوانید:

عروس های پا به سن گذاشته روس در حال افزایش‌اند!
براساس گزارش مرکز آمار روسیه ، میانگین سن ازدواج دختران در روسیه در سالهای اخیر هشت سال “افزایش” یافته است و اکنون بیشتر دختران این کشور بین 25-34 سالگی ازدواج می کنند ، در حالی که هشت سال پیش ، اکثر ازدواج های دختران روسی بین 18-24 سالگی  صورت می گرفت.
در عین حال ، مردان روس هنوز هم ترجیح می دهند بین 25 تا 34 سال ازدواج کنند.
علاوه بر این ، طبق آمار مرکز آمار روسیه ، تعداد زنانی که پس از 35 سال ازدواج می کنند به تدریج در حال افزایش است.

کاهش ثبت رسمی ازدواج ها در روسیه

طبق داده های مرکز آمار روسیه، تعداد ازدواج و طلاق های به ثبت رسیده در روسیه از سال 1990 به حداقل خود رسیده و به بیان دیگر ازدواج سفید – ازدواج غیر رسمی – در این کشور رو به افزایش گذاشته است.کارشناسان این موضوع را به این واقعیت نسبت می دهند که مردم در سنی بالغ تر شروع به ثبت رسمی روابط کرده و بسیاری از آنها عموما ترجیح می دهند بدون ثبت رسمی در شناسنامه خود به زندگی مشترک ادامه دهند. در عین حال ، وام مسکن نقش مهمی در تقویت خانواده ها دارد.
طبق داده های مذکور، در سال 2019 در روسیه 4 طلاق به ازای هر 1000 نفر رخ می داده است ، که درمجموع 583.942 خانواده از هم پاشیده شده اند. کمترین میزان طلاق فقط در سال 1990 به ثبت رسیده كه اين نسبت در هر 1000 نفر 3.8 بوده است. اوج آمار طلاق (5.9 طلاق به ازای هر هزار نفر) در سال 2002 در روسیه رخ داد كه 647853 زوج از هم طلاق گرفتند. از آن زمان به بعد ، هر سال تعداد طلاق ها به تدریج در حال کاهش است.

بلیت هواپیما
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

1 دیدگاه برای “افزایش ازدواج سفید و کاهش طلاق در میان زوج های روس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.