بورس در تله 2 گانه انتخاب ترامپ و بایدن

تلاش فعالان بورس تهران برای پیش بینی وضعیت آتی بازار سهام در حال اوج گرفتن است اما آنها در وضعیتی قرار دارند که انتخاب هر یک از دو نامزد انتخابات آمریکا سرمایه گذاری آنها را با ریسک های غیرقابل اجتناب مواجه می کند.

به گزارش کاماپرس، شاید برخی تحلیل گران اقتصادی بر این باور باشند که انتخاب «ترامپ» یا «بایدن» تاثیر چندانی بر بازار سهام ایران ندارد اما باور اغلب فعالان بازار با آنها متفاوت است.

نوسان هایی که بورس در هفته گذشته و هفته پیش از آن داشت بیان گر این نکته است که نزدیک شدن به انتخابات آمریکا رفتارهای سرمایه گذاران بورسی را نیز با تغییرات غیرقابل پیش بینی مواجه کرده چرا که آنها اکنون در موقعیتی متضاد قرار دارند.

به بیان دیگر پیروزی هر یک از دو نامزد انتخابات آمریکا می تواند ریسک سرمایه گذاری در گروه های خاصی از شرکت ها و صنایع بورس تهران را افزایش یا کاهش دهد.

مزیت انتخاب ترامپ و بایدن برای گروه های دلاری و ریالی بورس تهران

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی تحت عنوان «تردید انتخاباتی در بورس تهران» به بررسی وضعیت حاکم بر بورس پرداخته و نوشته است؛ این گمانه زنی وجود دارد که در صورت تمدید حضور ترامپ در کاخ سفید، کماکان سهام شرکت‌های بزرگ کالایی و صادراتی از مزیت سرمایه‌گذاری برخوردار باشند و در صورت انتخاب بایدن، بخش کوچک‌تری از بازار به لحاظ وزنی شامل صنایع غیر صادراتی و اصطلاحا ریال‌محور موقعیت بهتری بیابند.

این دوگانگی در حالی اتفاق می‌افتد که به لحاظ فضای افکار عمومی در ایران، گمانه انتخاب مجدد ترامپ پررنگ است و به همین دلیل، آرایش انتخاباتی سرمایه‌گذاران بیشتر با این فرض مطابق شده است.

این در حالی است که در آخرین نظر‌سنجی‌ها، شانس انتخاباتی رقیب ترامپ به اوج خود رسیده است و حتی بازارهای جهانی نیز در حال تطبیق نسبی خود با این احتمال پررنگ سیاسی هستند؛ وضعیتی که تقریبا خلاف آن در فضای ایران حاکم بوده و به همین دلیل احتمال نوسان بازارهای دارایی و قیمت سهام بخشی از صنایع در بورس در یک ماه آتی متناسب با تحولات انتخاباتی در ایالات متحده بالاست.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم بورس، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام