بورس در انتظار بازگشت اعتماد سرمایه گذاران

ژیوار

بازار بورس در آخرین روزهای معاملاتی هفته گذشته شاهد حمایت پررنگ حقوقی ها از بازار بود و این روند تا حدودی به تعادل بازار انجامید. چنانچه این حمایت در هفته جاری نیز تداوم یابد بازگشت اعتماد سرمایه گذاران حقیقی به بورس قابل تحقق خواهد بود.

به گزارش کاماپرس، رشد و سودآوری بازار بورس وابسته به اعتماد سرمایه گذاران حقیقی به این بازار است اما بی گمان نقش سرمایه گذاران حقوقی نیز در این بازار خصوصا در روزهای تزلزل و نوسان منفی بازار، بسیار تعیین کننده است.

در هفته های گذشته با شروع نوسانات منفی به نظر رسید در ابتدا حقوقی ها تمایل چندانی به حمایت از بازار از خود نشان ندادند اما در ادامه حمایت آنها از بازار آغاز شد و صف های فروش سهام با خریدهای پرحجم حقوقی ها جمع آوری شد.

این حمایت در رقم زدن آینده بهتر و متعادل تر در بازار بورس بسیار موثر است و کارشناسان نیز بر این نکته صحه می گذارند. روزنامه شهروند در گزارش امروز خود به این موضوع پرداخته و نوشته است:  شاخص کل بورس در آخرین روز معاملات با بیش از ۶۸‌هزار واحد صعود دوباره وارد کانال یک‌میلیون و ۷۰۰‌هزار واحد شد. شاخص کل بورس دیروز با ۶۸‌هزار و ۷۲۱ واحد صعود، رقم یک‌میلیون و ۷۱۸‌هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز با ۱۱‌هزار و ۹۰ واحد رشد، به رقم ۴۶۶‌هزار و ۹۵۱ واحد رسید.

نمادهای مثبت و شاخص ساز بازار بورس

دریان سفر امید

معامله‌گران ۹۳۵‌هزار معامله انجام دادند که ۸۵‌هزار و ۸۹۷‌میلیارد ریال ارزش داشت. صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران و مخابرات ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت را روی بورس گذاشتند. فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان، ایران‌خودرو، بانک تجارت، پالایش نفت بندرعباس و بانک صادرات ایران نیز نمادهای پربیننده این بازار بودند.

روزنامه شهروند در گزارش خود از قول حامد ستاک، کارشناس بازار سرمایه درباره روند بازار بورس گفته است: «اگر در روزهای بعد هم حقوقی‌ها در صفوف فروش خریداری انجام دهند و این روند تداوم داشته باشد، این به یک رویه تبدیل خواهد شد. در این صورت سرمایه‌گذاران به یقین می‌رسند خریدی که اتفاق افتاده، یک فرصت فروش نیست بلکه یک حمایت مداوم و پرقدرتی است که در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.»

کمک بازارگردانی خوب به تعادل بازار

او در ادامه گفت: «همین عامل باعث می‌شود که اعتماد دوباره به بازار سرمایه برگردد و طرف تقاضای بازار سرمایه تقویت شود. وقتی بازار سرمایه تقویت شود، عرضه‌کننده‌‌ها با این خیال که می‌توانند در قیمت‌های بالاتر عرضه کنند یا در بلندمدت سود خوبی داشته باشند، عرضه نخواهند داشت.»حامد ستاک که با صدای بورس گفت‌وگو می‌کرد،توصیه هایی برای سرمایه‌گذاری در بورس داشت و افزود: «فارغ از بحث خریدوفروش سهام که در این چند روز اتفاق افتاده و اخیرا حجم خوبی هم نداشته، مواردی که شاید به بازار ما کمک کند، بازارگردانی بهنگام چه در روزهای مثبت و چه در روزهای منفی بازار سرمایه است.»او در توضیح بازارگردانی خوب این‌چنین گفت: «بازارگردانی بهنگام به این ترتیب است که در روزهای مثبت وقتی سرمایه‌داران شرکت‌ها سهم‌ها را عرضه می‌کنند، مواقعی که حس می‌کنند رشد بی‌رویه در سهام انجام می‌شود، سهم‌ها را باید عرضه کنند و بازارگردانی خوبی در بازار داشته باشند. همچنین در روزهای این‌چنینی که بازار سرمایه دچار ترس شده و ریزش‌ها منطق لازم را در برخی از سهم‌ها ندارد، با قدرت خریداری کنند و نشان دهند از آن سهم حمایت می‌شود که می‌تواند به قیمت‌های بهتری برسد.»

سقوط پرشتاب، پیامد سودهای پرشتاب است

این کارشناس بازار سرمایه افزود: «اگر بازارگردان‌های ما هم در عرضه و هم در تقاضا تابع شرایط بازار سرمایه باشند، به این صورت که اگر بازار مثبت بود، در قیمت بالاتری بفروشند و در روزهای منفی بازار با قیمت‌های منفی خریداری کنند، نتیجه آن همین اتفاقات اخیر می‌شود؛ یعنی رشد هیجانی و پرشتاب در روزهای مثبت و افت پرفشار در روزهای منفی بازار.»ستاک با بیان اینکه متأسفانه تفکر پارادایم غالب این روزهای بازار این‌گونه است و برخی از سرمایه‌داران نهادی این‌گونه تصمیم می‌گیرند، گفت: «باید این رویه و پارادایم تغییر کند و یک بازارگردانی تخصصی و متعهدانه انجام شود، همچنین نقدینگی در سهم ایجاد شود و این نمودار‌های پرشتاب و پرشیب به نمودارهای مناسب‌تری تبدیل شود.»او با بیان اینکه سرمایه‌داران نباید فقط دغدغه و نیت سود بیشتر داشته باشند، گفت: «هر سود پرشتابی، نزولی پرشتابی هم خواهد داشت و این یک روند طبیعی در بازارهای مالی است که گریزناپزیر به نظر می‌رسد.»

ستاک در پایان گفت: کسانی که تجربه بیشتری در این حوزه دارند، می‌دانند هم روزهای مثبت و هم روزهای منفی گذرا هستند و این خاصیت بازار است. این روزها را باید تحمل کرد تا بازار به روزهای اوج خود و زمانی که تحلیل و عقلانیت روند کلی بازار سرمایه را تعیین می‌کند، برگردد.

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم  روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام

 

نهال گشت
آژانس هرمس 724
تهران آهن
سبیت
روکش مارال
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز