با تسهیلات خانه اولی می توان ۵.۹ متر خانه خرید

وام مسکن یکم 160 میلیون تومان است، در حالی که میانگین خانه در تهران نزدیک به متری 30 میلیون تومان است.

به گزارش کاماپرس، تاثیر وام مسکن یکم  برای خانه دار کردن افراد هر ماه کمرنگ و کمرنگتر می شود تا جایی که در حال حاضر با 160 میلیون تومان پول می توان حدود 6 متر خانه در پایتخت خریداری کرد.

همچنین پرداخت اقساط ماهانه وام مسکن یکم حدود یک میلیون و 700 هزارتومان است که با در نظرگرفتن درآمد اقشار متوسط و پائین جامعه، باید بیش از نصف حقوق خود را باید برای پرداخت وام بپردازند.

ایسنا نوشت: با توجه به جدیدترین آمار از قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ یعنی ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع، وام ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن زوجین خانه اولی کفاف ۱۲ درصد از قیمت یک آپارتمان ۵۰ متری را می دهد.

این در حالی است که با دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی باید برای مدت ۱۲ سال ۸۶۵ هزار تومان و با دریافت تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی ماهیانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به مدت ۱۲ سال بپردازد. با این حساب نه تنها این تسهیلات برای خرید خانه در تهران کافی نیست بلکه با توجه به اقساط نسبتا بالای آن بسیاری از متقاضیان از دریافتش خودداری می کنند.

تور کریسمس 2024

وام خانه اولی افزایش می یابد؟

مدتهاست که پیشنهاد افزایش وام خانه اولی ها از سوی برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس ارایه می شود اما محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی موافق این ایده نیست و آن را تورم زام می داند.

همچنین در روزهای اخیر، پاک فطرت عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، حجم نقدینگی را در بازار بالا می برد، گفته است: این مسئله تنها موجب افزایش چشمگیر قیمت مسکن می شود.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار مهم روز، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید.

 

خرید هاست لینوکس
علاء الدین تراول
وقت سفارت آمریکا
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *