اگزاست فن پشت بامی چیست و چه کاربردی دارد؟

شاحص-کاماپرس
ژیوار

اگزاست فن‌ پشت بامی با هدف تهویه محیطهای سرپوشیده در مصارف صنعتی کاربرد بسیار زیادی دارد. وجود اگزاست فن پشت بامی در محیطهای صنعتی و آزمایشگاه‌ها و مکان‌های عمومی وسیع و سرپوشیده از دو جنبه حائز اهمیت است؛ نخست بحث تهویه مناسب هوا و دیگری خروج آلودگی و در کنار آن ایجاد جریان هوای تازه و جلوگیری از گرم شدن محیط.

کاماپرس در این گزارش ضمن معرفی انواع اگزاست فن‌ پشت بامی، کاربرد و اهمیت آنها را در محیطهای صنعتی بررسی کرده است.

انواع اگزاست فن پشت بامی

متناسب با ویژگی‌ها و فضای موجود در سقف و پشت بام می‌توان یکی از چهار نوع فن سقفی، خورشیدی، مرکزی و محوری را برای محیط انتخاب کرد. در اگزاست فن آکسیال پشت بامی، جریان هوا به صورت محوری ورود و خروج می‌کند. راندمان فن آکسیال 70 تا 80 درصد است. فن‌ پشت بامی مرکزی با بهره‌مندی از سیستم گریز از مرکز، هوا را با فشار زیادی تخلیه و جریان هوای جدید را جایگزین می‌کند. فن‌های سقفی عموما برای محیطهایی به کار می‌رود که با سقف کاذب پوشش داده شده‌اند. در این نوع فن‌ها نمای ظاهری سقف حفظ و فضای کمی اشغال می‌شود. فن‌های خورشیدی هم که با صرفه‌جویی در مصرف انرژی، نیاز به برق ندارند. این نوع فن‌های پشت بامی عموما برای محیطهای خارج از شهر و مکان‌هایی مناسب است که دائما در معرض نور خورشید قرار دارند.

 

کاربرد اگزاست فن پشت بامی در صنعت

اگزاست فن‌ پشت بامی می‌تواند راهکار مناسبی برای از بین بردن رطوبت و جریان یافتن هوای تازه در محیطهای صنعتی باشد. وجود چنین دستگاهی در حفظ سلامت کارکنان هر مجموعه‌ای حائز اهمیت است. از طرفی در محیطهای عمومی همچون استخر، وجود آن علاوه بر حفظ سلامت عمومی، موجب رضایت مراجعه‌کنندگان می‌شود. فن‌های آکسیال عموما حجم زیادی از هوا را در لحظه منتقل می­کنند؛ از این رو برای استفاده در کارخانه­های مختلف و سالن‌های ورزشی بزرگ، گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شوند.

دریان سفر امید

برای تخلیه هوای تونل‌ها و کانال‌هایی با مقاومت هوای بالا، اگزاست فن مرکزی پیشنهاد می‌شود. در فضاهایی مانند استخرهای سرپوشیده و بیمارستان‌ها که عموما نمای ظاهری برای کارفرما از اهمیت زیادی برخوردار است، فن‌ پشت بامی سقفی مطلوب است.

فن‌های خورشیدی نیز با توجه به تغذیه انرژی از طریق نور خورشید برای مکان‌هایی مناسب است که امکان اتصال به برق شهری ندارند.

سایر کاربردها

از جمله کاربردهای فن‌های پشت بامی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. در آزمایشگاه، کلاس‌ها، کتابخانه و سرویس بهداشتی مدارس از اگزاست فن استفاده می‌شود.
2. در اداره‌ها، شرکت‌ها، کارخانه‌های صنعتی و تجاری نیز در سقف آن‌ها فن پشت بامی به کار می‌رود.
3. این فن‌ها در دامداری‌ها و گلخانه‌ها نیز قابل استفاده است.
4. هواکش پشت بامی در گاراژها و کارگاه‌های کوچک و بزرگ کاربرد دارد.
5. اتاق‌هایی که مخصوص رنگ کاری با اسپری و انواع دیگر رنگ هستند، از این فن‌ها استفاده می‌کنند.
6. مکان‌هایی که مخصوص تراشکاری، جوشکاری و استفاده از سنگ فرز هستند، به علت احتمال زیاد آتش‌سوزی، از اگزاست فن پشت بامی استفاده می‌کنند.
7. در محل‌هایی که برخی از مواد شیمیایی خطرناک وجود دارد.
8. در بیمارستان‌ها نیز از این مدل از فن‌ها استفاده می‌شود.

2-کاماپرس

تأثیر اگزاست فن پشت بامی در محیط

بی‌تردید یکی از مسائل مهم در محیطهای صنعتی و مکان‌های عمومی که با گازها و آلودگی‌های مختلف سر و کار دارند، بحث جریان هوای محیطی است. اگزاست فن پشت بامی به عنوان عنصری ضروری می‌تواند در کنار ایجاد جریان هوای تازه و تصفیه هوا، سلامت کارکنان و افراد حاضر در محیط را تضمین کند.  در فضاهای آتریومی به خصوص در مراکز تجاری به دلیل اثر گلخانه ای،پرتو های با طول موج کوتاه خورشید از سقف شیشه ای عبور کرده و با افزایش طول موج در برگشت  باعث حبس گرما در زیر سقف آتریوم و افزایش حرارات محیط در تابستان می­شود; وجود سیستم اگزاست پشت بامی می­تواند این اثر را خنثی کند . همچنین این فن­ها منجر به کاهش رطوبت فضا و در نتیجه افزایش طول عمر ساختمان می­شود. مزیت این محصول نسبت به دیگر اگزاست فن‌های ایستاده، عدم اشغال محیط است. به واسطه قرارگیری این مدل اگزاست فن روی سقف و پشت بام، نمای ظاهری ساختمان دگرگون نمی‌شود و فضای بیشتری را در اختیار افراد حاضر در محیط قرار می‌دهد.

3-کاماپرس

خرید اگزاست فن پشت بامی

برای خرید اگزاست فن پشت بامی، گروه صنعتی بستانچی با بیش از 50 سال سابقه در حوزه تولیدات صنعتی، گزینه مناسبی است. این شرکت با به­‌کارگیری دانش مهندسان ایرانی خدمات متنوعی در زمینه تهویه و تخلیه هوا به متقاضیان ارائه می‌دهد و در این زمینه با پشتیبانی و مشاوره آنلاین، در ابتدا به نیازسنجی آنان می­‌پردازد و سپس بهترین راهکار برای بازدهی حداکثری محصول را توصیه می‌کند.

محصولات مجموعه بستانچی از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و با توجه به 500 مدل فن موجود در خط تولید این گروه صنعتی، با خیالی آسوده می‌توان تجهیز ساختمان‌های بزرگ اداری، تجاری و تفریحی را به این شرکت سپرد. کاربران برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وبسایت https://bostanchi.com مراجعه کنند یا با شماره تلفن 3839200-021 تماس بگیرند.

انتهای پیام

مرتبط با : گروه صنعتی بستانچی
نهال گشت
سبیت
تهران آهن
روکش مارال
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرمان موتور شیراز